TROSKI MATCZYNE W DZIEDZINIE ORTOPEDII (8)
Pomoc fizjoterapeuty jest niezbędna trzy razy w tygodniu podczas pół godziny. W pozostałych dniach pacjent ma za zadanie cwiczyć sam. Jeżeli nie można liczyć na fizjoterapeutę trzeba codzienne ćwiczyć samemu.
Istnieją dwa testy które mogą pomóc rodzicom zdać sobie sprawę czy mieśnie brzuchate odpowienią dlugość są i czy z tygodnia na tydzień ćwiczenia pokazują postępy w przedłużenu tych mięśni.
W pozycji stojącej młody pacjent schyla się do przodu aby palcami dotknąć grunt podczas gdy kolana zostają dobrze wyprostowane. Notuje się ile centymetrów koniec palców jest oddalony od gruntu.
Przykucnięcie jest możliwe tylko na czubku palców a gdy pięta stara sie dotknąć grunt to pacjent spada do tyłu.
![]()
Te dwa testy muszą być wykonane regularnie u każdego dziecka podczas wzrostu raz na miesiąc. W razie zwątpienia trzeba sie udać do specjalisty.
Ćwiczenia mogą polegać na kołysaniu się z przodu do tylu na płycie Freemana i utrzymawanie w tej pozycji równowagę.
Taką płytę można sobie wykonać : potrzebna jest płyta 40 na 40 cm i dwie półkule o 5 cm promienia albo wałek do ciasta ucięty wzdłuż na wysokość 5 cm.
Ponieważ takie cwiczenia na płycie Freemana są dosyć monotonne chociaż można je wykonywać podczas oglądania filmu lub słuchaniu płyty, są inne ćwiczenia które się wykonuje podczas 7 sekund 12 razy.
Ćwiczenia na płaszczyźnie skośnej mogą wystarczyć.
Ponad połowa osób dorosłych ma za krótkie mięśnie brzuchate które powodują różne komplikacje, trzebaby więc wykonać ćwiczenia w celu zapobiegawczym podczas wzrostu od chwili kiedy dzieci zacyznają chodzić aż do 18 roku zycia. Najlepiej byłoby w szkołach dwa razy w tygodniu podczas wychowania fizycznego. Wzrost byłby harmonijny, byłoby mniej pacjentów i młodych i starszych na konsultacjach i zaoszcędziłoby się wiele na skali calego kraju.
Koty dają nam przykład i od takich ćwiczen zaczynają każdy niemal dzień.