MATCZYNE TROSKI W DZIEDZINIE ORTOPEDII (2)

 

Bóle pięty u młodych sportowców

 

Od ósmego do czternastego roku życia, spotykają się dosyć często bóle pięty.

Zlokalizowane są w guzowatości kości piętowej, która właśnie kostnieje od ósmego roku życia i która łączy się z resztą pięty w okresie czternastego roku zycia. Powstają mikrozłamania guzowatości z powodu krótkiego mięśnia brzuchatego : podczas biegów i skoków  ta guzowatość jest gwałtownie  przyciśnięta do chrząstki wzrostu.

Stąd mikrozłamania. Pięta jest bolesna gdy sie ją ściska między dłońmi. Bóle mogą być znośne lub ważniejsze lub   i często lekarz sportowy w takim wypadku doradza kilkamiesięczny odpoczynek. Który  młody sportowiec trudno znosi. A można ulżyć bardzo łatwo : wystarczy unieruchomić nogę w gipsie podczas dwa tygodnie ze stopą ułozoną grzbietowo ; pacjent może stąpac. Odpoczynek pozwala bólowi zniknąć a pozycja grzbietowa przedłuża mięsień brzuchaty. Po zdjęciu gipsu dopełnia się leczenie fizjoterapią przez dwa lub trzy tygodnie. Po trzech tygodniach  pacjent może wrócić do uprawiania swojego sportu.

Gdy bóle są mniej dokuczliwe wystarczy wtedy przedłużyć mięsień brzuchaty ćwiczeniami przy pomocy fizjoterapeuty. Wkładka nieco grubsza pod piętą  w bucie może pomóc bo rozpręża w ten sposób za krótki mięsień.

                    

Widać dwa złamania                            które znikają po 6 tygodniach.