MATCZYNE TROSKI W DZIEDZINIE ORTOPEDII (1)

 
Bóle kończyn dolnych po fizycznym wysiłku u dzieci

Zdarza się że po meczu piłkarskim lub po innym wysiłku fizycznym jak np gimnastyka, dzieci skarżą się na bóle kończyn dolnych, najczęściej w momencie pójścia spać do łóżka. Niektóre z tego powodu budzą się i krzyczą z bólu. Mają skurcza w łydkach. Inne odczuwają tylko minimalne dolelgliwości które są tak lekkie że trudno jest im je opisać.

Obserwuje sie takie objawy przeważnie przed dziesiątym roku zycia. Niektóre dzieci uważa sie  za leniwe ; wystarcza mały spacerek aby chlopczyk poprosił tatusia aby go niósł. Mówi się o nim że « nie umie duzo chodzic » i że jest leniwy. Lekarze mówią poważnie że powodem tego jest to że dziecko rośnie. Teściowa jest tego samego zdania  a babcia uważa że powinno nosić wkładki. Mimo to nadal przedstawia te same bóle.

A trzeba wiedziec  ze dziecko nigdy nie jest leniwe i że nie kłamie. Ale trudno mu jest nieraz wytłumaczyć co się dokładnie dzieje i co odczuwa. Z innej strony o wiele więcej używa energii od nas i nie boi się jej używać  w taki sposób że byśmy przy nim nie nadążyli.

Grający w piłkę dzieciak  szescioletni biegał normalnie  a po kilku miesiacach stał się ociężały  do tego stopnia że koledzy się z niego wyśmiewali. Trudno było mu wytlumaczyć co się z nim działo. Badanie kliniczne pokazało przykurcz mieśni brzuchatych : są to mięśnie które przyczepiają się nad kolanem i na ściegnie Achillesa. Po łacinie mięsień brzuchaty nazwany jest « gastrocnemius » (gastro : zaokr‡glenie i kneme : goleń). Jest to mięsień biały, rezerwowy, który kontroluje zamknięcie kąta między golenią a stopą  i który kontroluje też wyprostowanie uda nad golenią w drugiej fazie chodu. W pewnym momencie wzrostu, gdy ten ostatni jest nieco szybki, m. gastrocnemius nie przedłuża się dosyć szybko w porównaniu do kości i staje się za krótki. Może jest to powodowane niedostatecznym używaniem  (jak  za częste bywanie w pozycji siedzącej).

Natężenia w mięśniu zmacniają się. Mniej jeżeli nosi się buty z obcasem który rozpręża  mięśnie  łydki. Ale bardziej w butach piłkarskich które są bez obcasów, albo  w tenisówkach. Leczenie u fizjoterapeuty może przedłużyć te mięśnie. Co dokonano u naszego pilkarza szescioletniego po 4 tygodniach. Zacząl ztedy na nowo biegać jak kiedyś i tatuś jego znowu był z niego bardzo dumny.

Bóle (przykurcze) które powstają wieczorem w lózku mogą tak samo zniknąć po przedłużeniu.

Przedłuzenie tych mieśni polepsza także start biegu.

Trzeba podczas całego czasu wzrostu starać się aby mięśnie brzuchate miały odpowiednią  długość zwłaszcza w okresach szybkiego wzrostu (należy mierzyć regularnie wzrost dzieci). Wymaga to kilkorazową interwencję fizjoterapeuty. Bo najczęściej spotyka się przykurcze m. brzuchatych w wieku dojrzrewania  a komplikacji związanych z ich przykurczem jest aż ponad 30. Niektóre objawiają się dopiero w wieku dorosłym.

Wiadomo że mamusie też odczuwają napięcia łydek i skurcze. Leczenie jest takie same i  bardziej logiczne niż  używanie lekarstw.